Комунальний заклад «Запорізький академічний обласний театр юного глядача»

Запорізької обласної ради

каса (061) 286 29 72пн.-нд. 10:00 - 17:00онлайн КУПИТИ КВИТОК

Історія театру

Запорізький обласний театр юного глядача був заснований 9 січня 1979 р. Символічно, що саме цей рік був проголошений ЮНЕСКО “Роком дитини”.
20 листопада прем’єрою вистави “Драматична пісня” відбулося народження театру. У запальній розповіді про Павку Корчагіна проявилося пристрасне та натхненне прагнення молодого колективу до життя. Очолив театр народний артист України Олександр Король.

Наснага та наполегливість в пошуках оригінальних і сміливих художніх рішень визначили творче обличчя молодого колективу. Яскраві, видовищні, веселі та захоплеві вистави для малечі “Терем-Теремок”, “Муха-Цокотуха”, “Королівський цирульник”, “Кицин дім”, “Мауглі”, “Весняна плутанина” створили театру репутацію доброго чарівника та мудрого товариша. Казка “Терем-Теремок” визначила основний стиль дитячих вистав театру: ігровий принцип будови, гармонійне поєднання музики, співу, хореографії, мови та дії. Проте, головним напрямом у роботі театру було створення вистав, які торкалися проблем морального становлення та формування особистості, зростання духовного досвіду молодої людини. Гострі, злободенні, психологічно правдиві постановки про складний та суперечливий світ молоді поставали у виставах: “Засідання комісії у справах неповнолітніх” В. Нестайко, “Банка згущеного молока” “Ніч після випуску” В. Тендрякова, “Королівський особняк” Я. Верещака та інші. Усі постановки викликали бурхливі обговорення після вистав, гострі рецензії та дискусії в пресі.

Через п’ять років, 1984 р. театр був обраний серед шести ТЮГів країни представляти театральне мистецтво для дітей України на VІІІ конгресі Міжнародної асоціації дитячих та юнацьких театрів (м. Москва).
У 1987 р. в адміністративному приміщенні (б. Центральний, 4) власними силами створили Малу сцену театру, яка відкрила нові творчі можливості акторів та режисерів театру, дала змогу для нових сценічних пошуків та відкриттів нових сценічних форм та засобів виразності. Вистави Малої сцени - “Я стою біля ресторану” Е. Радзинського, “Езоп” Г. Фігейредо, “Електра” Софокла, “Гра в самогубство” (за п’єсою Е. Олбі «Випадок у зоопарку» та оповіданням Ед Макбейна “Твоя черга!”), “Едіт Піаф” Н. Вощілової, “Маруся Чурай” за романом Л. Костенко, “Вальс випадку” В. Аіма та інші – мали величезний попит та успіх у глядачів.

У 1994 р. театр взяв участь в міжнародному театральному фестивалі вистав на мові есперанто, який проходив в Угорщині. Текст вистави “Мауглі” був перекладений на мову есперанто, досконало вивчений та з азартом зіграний на фестивалі. 
Наприкінці 90-х років театр активно співпрацював з театром м. Оберхаузена (Германія). У творчій колаборації народилася вистава «Безіменна зірка» Г. Себастіану, режисер-постановник заслужений діяч мистецтв України Віталій Денисенко. Прем'єра вистави відбулася в м. З Оберхаузен. Наступним дружнім кроком було запрошення молодого німецького режисера до Запоріжжя на постановку п’єси Б. Брехта “Добра людина із Сичуані”.

2005 р. театр очолив заслужений діяч мистецтв України Г.В.Фортус. В тому ж році, завдяки підтримці Артеменко Ю.А., який на той час перебував на посаді губернатора Запорізької області. Після двадцяти шести років існування театр нарешті  мав власну сцену: отримав у свою власність приміщення колишнього Будинку культури будівельників.

2012 р. театр здобув почесне звання академічний.

2013 р. театр здійснив постановку виставу «В пошуках Дракона», створену за мотивами японських казок, режисер-постановник Наталія Вощілова, художник - Тетяна Власенко. На прем’єрі вистави був уповноважений посол Японії в Україні Тоічі Сакато, який схвально оцінив постановку.

У репертуарі театру твори драматургів всього світу: Т.Г. Шевченка, І. Франка, П.Воронька, Г.Яблонської, А. Чехова, О.Островського, В.Маяковського, В. Шекспіра, Ф.Г. Лорки, Ж. Ануя, Е.Де Філіппо, Ф.Вебера, Ів.Жаміак, Е.Олби, Г. Себастиану, Ж.Кокто тощо.

Гастрольна карта театру досить велика. Театр гастролював в Києві, Харкові, Львові, Сумах, Дніпропетровську, Донецьку, Полтаві, Кременчуку, виїжджав в усі районі центри області,  а також Ростов-на-Дону, Тула, Бєлгород, Нижній Новгород, Воронеж.

Творчий склад театру із самого початку - професійні актори, випускники Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого, Харківського національного університету мистецтв ім. І.Котляревського, а також професійних акторів, які пройшли конкурсний відбір. В різні часи в театрі працювали режисери: народний артист України А. Король, заслужений діяч мистецтв України В. Денисенко, заслужений діяч мистецтв України Є. Головатюк, І. Борис, В.Клименко; художники: Ю. Жолудєв, А. Александров, Б. Краснов, І. Кохан, композитори: заслужений діяч мистецтв України, член Національної спілки композиторів України М. Попов, Ю. Крохин, Д. Савенко; актори: народний артист України В. Неведров, заслужений артист. Україна А. Тихомиров, заслужений артист України В. Кошель, народний артист України А. Ященко, заслужений артист України В. Голяк. З театром співпрацювали драматурги: Я. Верещак, В. Нестайко, І на Я. Златопольські, Я. Стельмах, Є. Євтушенко, Неда Нежданова. Неодноразово театр запрошував на постановки режисерів з Києва (М. Карасьов, В. Балкашинов), Тернополя (П. Ластівка), Москви (А. Васильєв, А. Дрознін), Санкт-Петербурга (В. Волков).

1979 – 1984 рр. головним режисером театру був народний артист України Олександр Король;

1984 – 1987 рр. – головний режисер Ігор Борис;

1987 – 1988 рр. – головний режисер заслужений діяч мистецтв України Євген Головатюк;

1988 – 2005 рр. – головний режисер заслужений діяч мистецтв країни України В.Денисенко;

2005 р. – художній керівник театру заслужений діяч мистецтв України Г. Фортус.

Головні художники театру: Юрій Єфимович Жолудєв (1979 – 1983 рр.), Ірина Кохан (1988-1991 рр.), Тетяна Власенко (з 1993 р. по сьогодні).

2005 р художній керівник театру заслужений діяч мистецтв України Геннадій Фортус. Директор театру - заслужений працівник культури Віталій Шкляренко.

2016 р. театр очолює директор-художній керівник заслужений працівник культури Віталій Шкляренко. Головний режисер театру - аслужений діяч мистецтв України Геннадій Фортус

Театр лауреат багатьох всеукраїнських та міжнародних театральних фестивалів, які відбувалися в різні часи в Києві, Львові, Москві, Харкові, Рівно та інших містах України та Росії. У 1982 р. – лауреат всесоюзного фестивалю, 1983 р. – лауреат І республіканського фестивалю ТЮГів, в 1985 р. – І місце на республіканському фестивалі, 1988 р. – диплом за кращу режисуру на фестивалі «Золотий Лев» (м. Львів, вистава «Езоп»), 1991 р. – лауреат фестивалю моновистав (м. Рівне, вистава «Записки божевільного). 1992 і 1994 рр. – Гран-прі міжнародного фестивалю «Добрий театр» (м. Енергодар).

В 2002 р. на міжнародному фестивалі “Добрий театр” (м. Енергодар) – Гран-прі за кращу жіночу роль у виставі «Вальс випадку» отримала Любов Фриган, постановник вистави Г.Фортус отримав дипломом за кращу режисуру.

В 2007 р., 2009 р. – Гран-прі на Відкритому фестивалі театрів для дітей та юнацтва «ТЮГ- 2007», «ТЮГ – 2009» (м. Макіївка Донецької області), на фестивалі «ТЮГ-2011» диплом за «Кращу чоловічу роль» (арт. Ю.Кулініч) та спеціальний приз журі (арт. К.Макоїд), в 2013 р. на фестивалі «ТЮГ- 2013» - приз глядацьких симпатій за виставу «Я не прощаюся…» та диплом «краща чоловіча роль» - артист О.Фортус.
У 2006, 2007, 2008, 2010, 2001, 2013, 2014, 2016, 2017 рр. театр здобував нагороди на огляді прем’єрних вистав на здобуття вищої театральної нагороди Придніпров’я «Січеславна». У 2017 р. театр відзначений двома дипломами за кращу режисуру – в номінації «Січеславна-2017» вистава «Двоє на гойдалках», режисер-постановник заслужений діяч мистецтв України Геннадій Фортус, в номінації «Надія Січеславни» вистава «Апельсинова принцеса», режисер-постановник Олександр Фортус.

 Театр активний учасник міжнародного фестивалю «Добрий театр» (м.Енергодар), у 2004-2011 рр. неодноразово здобував вищі нагороди цього фестивалю.

У 2013 р. на відкритому фестивалі моно та камерних вистав «Віват, актор!» театр здобув друге та третє місце (вистави «Едіт Піаф, режисер та виконавець Н.Вощілова, і вистава «Єсенін…Ніч… Мить… Англетер», режисер та виконавець Г.Широченко). У 2016 р. вистава «Оскар та Рожева Пані» поставлена за романом Е.-Е. Шмітта (режисер-постановник Н.Вощілова) здобула друге місце, актриса Н.Середа нагороджена грошовою премією.

У 2014 р. театр нагорождений урядовою премією імені Лесі Українки за виставу «Я не прощаюся» за оповіданням Олени Артеменко, вистава була визнана кращою виставою для молоді 2013 р. Автор інсценізації - Надія Петренко, режисер-постановник - Геннадій Фортус, головні виконавці актриса Олена Білан та актор Олександр Фортус.

У 2016 р. режисер заслужений діяч мистецтв України Геннадій Фортус здобув нагороду «Алмазний Дюк» на міжнародному фестивалі-конкурсі імені Дюка Де Ришельє  за постановку вистав «Вечеря дурнів» Ф. Вебера та «Двоє на гойдалках» У. Гібсона.

У 2017 р. театр став лауреатом ІV міжнародного фестивалю Українського театру «Схід-Захід», який відбувся в м. Кракові (Польща). Театр представив на фестивалі виставу «Вальс випадку» В. Аіма, режисер-постановник заслужений діяч мистецтв України Геннадій Фортус. Виконавець головної ролі Максим Березнер був нагороджений дипломом «Краща чоловіча роль».

На ХІХ фестивалі «Мельпомена Таврії» театр представив виставу «Останній палкий закоханий» за п'єсою Н.Саймона, режисер-постановник Сергій Цевельов, художник - Тетяна Власенко. Експертна Рада фестивалю відзначила виставу як найкращий акторський дует – Валерія Лютинська та Сергій Цевельов.

У 2018 р. на фестивалі-конкурсі на вищу нагороду Придніпров’я «Січеславна-2018» заслужений артист України Сергій Цевельов нагороджений дипломом «за кращу чоловічу роль другого плану» за виконання ролі Євгена у виставі «Танго», режисер-постановник заслужений діяч мистецтв України Геннадій Фортус.

В 2017 р. при театрі було створено театральну студію під керівництвом актриси театру А. Макаренко. В грудні студія взяла участь в ІІІ всеукраїнському багатожанровому фестивалі-конкурсі «Розмаїті Самоцвіти», м. Львів, і здобула багато нагород.

Директор театру заслужений працівник культури України В.М.Шкляренко на фестивалі-конкурсі на вищу театральну нагороду Придніпров’я «Січеславна» був визнаний найкращим директором 2007-2008 рр., 2010 р. він був нагороджений спеціальною відзнакою імені заслуженого працівника культури України О. Гришкіна.

Трупа театру оновлена молодими акторами, випускниками акторського відділення Запорізького національного університету, вихованцями художнього керівника театру, педагога, заслуженого діяча мистецтв України Г. Фортуса.

На сьогодні в театрі працюють заслужені артисти України Любов Фриган, Максим Березнер, Станіслав Шкляренко, Марія Нестулій, Сергій Цевельов. Головний художник театру Тетяна Власенко є членом Національної Спілки художників України. 

За останні роки значно розширилося коло друзів театру. Завдяки підтримці театр має змогу створювати яскраві вистави, використовувати новітні технології засобів сценічної виразності. Найбільший друг нашого театру Юрій Артеменко, який не тільки активно популяризує наш театр, а й дарує різноманітний реквізит для створення шоу для дітей та дорослих, надає можливість створювати нові за формою вистави. Другом театру - Геннадій Залеський: завдяки його підтримці з'явилася музична вистава "Романтики" Е.Ростана. Тарас Мацюк, голова ГО "Золоті Леви Чорної сотні", подарував театру сценічне освітлення, світло-музичну апаратуру тощо. За допомогою Т.Мацюка в сквері біля театру встановлено бюст Т.Г.Шевченка. У 2017 р. розпочалася дружня співпраця з "Українським продюсерським хабом" ("UP-Hub"). Перша спільна робота - комедія Р.Куні "Тато в павутинні". В наступному році з'явилася комедія "Люкс №13".  У 2018 р. у творчій співпраці з Салманом Яндом та компанією «Союзвнештранс-Черноморск»  було здіснено постановку вистави "Ladie's Night" С.Синклера, Е. МакКартена, Ж.Коллара. У травні 2018 р. розпочалася співпраця з почесним консулом Австрійської республіки Борисом Шестопаловим. Перша вистава, зроблена завдяки підтримці Б.Шестопалова, комедія "Примадонни" К.Людвіга, у травні 2019 року поставлена друга вистава - комедія за оповіданням Марка Твена "Таланти та покійники". Другу театру Валентину Ковалю належить ідея створення повчально-розважальної вистави для дітей, в якій за допомогою використання хімічних сполук створювалися різноманітні фокуси. Створені веселі та повчальні вистави "Вірю в дива" і "Дивосвіт, або Вірю в дива-2" мають великий успіх у юної аудиторії.

Поряд з театром за останні два роки з’явилися декілька цікавих локацій: пам’ятник Т.Г.Шевченко, алея «Славетні Запоріжці», дитячий майданчик, світловий вираз «Я люблю ТЮГ», «Серце закоханих».

На унікальній алеї «Славетні Запоріжці» (такої не має ні де в Україні) на честь видатних людей України, які народилися в Запоріжжі та в Запорізькій області та прославили свою Батьківщину на весь світ своїми діяннями, подвигами та талантами встановлено 18 брил. Серед таких видатних постатей герої Небесної сотні, герой України Богдан Завада, театральний режисер Сергій Данченко, кінорежисер Григорій Чухрай, мультиплікатор Володимир Дахно, композитор Ян Френкель, правозахисник Петро Григоренко, вчений Володимир Хавкін, співак Іван Паторжинський, легендарний Нестор Махно та інші. Ініціатива створення алеї належить нашому земляку і другу театру Юрію Артеменку. Допомогли збудувати алею друзі театру, однодкумці та справжні патріоти Запоріжжя: Ігор Артюшенко, Ганна Кальковець, Іван Свистун, Віктор Хоцький, Валентин Коваль, Іван Свистун, Дмитро Кірков, Олександр Кірков. В центрі алеї посаджені сакури – подарунок голови Запорізької обласної ради Григорія Самардака.

Уперше в Україні в фоє театру замість традиційної люстри встановили динамічне кінетичне освітлення.

.З початком повномасштабного вторгення росії на передовій начальник освітлювального цеху Костянтин Рева, монтувальник Олексій Тюрін,  у лавах ЗСУ служать заслужений артист України Станіслав Шкляренко, Євген Дзига, Максим Ігнатьєв, звукорежисер Олександр Кучер.

 

 

More in this category: План залу »

Календар вистав

Підпишись на розсилку

Поділитися в соц.мережах: